Elidegenítés, tulajdonszerzés (adásvétel, öröklés, állami elővásárlás, stb.)

Védetté nyilvánított kulturális javak tulajdonjogát átruházni csak írásbeli szerződéssel lehet. Az ellenérték mellett történő tulajdonátruházás (jellemzően adásvétel) esetén az államot elővásárlási jog illeti meg. Ez azt jelenti, hogy az eladó és a vevő között kialkudott áron és feltételekkel az állam beléphet a vevő helyébe, a védett tárgyat így maga (közgyűjteménye) számára megvásárolva. Az államot ezen elővásárlási joga tekintetében az építési és közlekedési miniszter által kijelölt állami közgyűjtemény vagy örökségvédelmi háttérintézmény képviseli.

Az állami elővásárlásokról éves beszámoló készül. [2005, 2006, 2007, 2013, 2014, 2015, 2016

Aukciós eladás esetén a kijelölt intézmény képviselője a leütés után haladéktalanul köteles nyilatkozni, míg „egyszerű” adásvétel esetén az írásban megkötött szerződést kell az Építési és Közlekedési Minisztérium Kulturális Javak Főosztályhoz (Műtárgyfelügyelethez) eljuttatni. Az így megkötött (érvényes, de még nem hatályos) adásvételi szerződés alapján a Műtárgyfelügyelet az értesítéstől számított tizenöt napon belül kijelöli az elővásárlási jog gyakorlóját. A kijelölt intézmény a kijelölést követő tizenöt napon belül nyilatkozik az államot megillető elővásárlási jog gyakorlásáról. A nyilatkozat megtételére rendelkezésre álló határidő jogvesztő. Az adásvétel a Műtárgyfelügyelet által kijelölt intézmény lemondó nyilatkozatával, vagy a jogvesztő határidő elteltével válik hatályossá, a vevő ezzel válik teljes jogú tulajdonossá. Az elővásárlási jog gyakorlásáról a Műtárgyfelügyeletet öt napon belül értesíteni kell. A vételi ajánlatnak a Műtárgyfelügyelet részére történt megküldése nélkül kötött adásvételi szerződés az állam, mint elővásárlási jog jogosultjával szemben hatálytalan, és a jogosult (állam) az ebből fakadó igényét a szerződés létrejöttétől számított három éven belül érvényesítheti.

Öröklés esetén ugyancsak születik írott okirat a tulajdonátruházás tényéről. (Itt természetesen nem érvényesíthető az állami elővásárlási jog.)

Bármilyen formában is történjen az elidegenítés illetve a tulajdonszerzés, arra egyöntetűen vonatkozik a 8 napon belüli adatbejelentési kötelezettség. Az örökségvédelmi törvény szerint „a védetté nyilvánított kulturális javak kereskedelmi forgalomban – így különösen árverésen – történő átruházása esetén a bejelentésre a kereskedő köteles. Ez a rendelkezés irányadó abban az esetben is, ha a védettség ténye később jut a kereskedő tudomására.” A szabványosított bejelentőlap kitöltésével és megküldésével bejelentendő tehát a mindenkori tulajdonos (birtokos) neve, anyja neve, születési helye, ideje, lakcíme, valamint a tárgy tulajdonszerzésének ideje, módja, állandó és ideiglenes őrzési helye.

Menü

Főoldal

MŰEMLÉKVÉDELEM

RÉGÉSZET

VILÁGÖRÖKSÉG

KULTURÁLIS JAVAK

Navigáció