Bármilyen, a „jó gazda gondosságával” végzett egyszerű karbantartási munkálaton túl, az a beavatkozás, amely a védetté nyilvánított kulturális javak fizikai állapotába való beavatkozással jár, csak és kizárólag az Építési és Közlekedési Minisztérium Kulturális Javak Főosztály előzetes engedélyével történhet. A jogszabályok értelmében a restaurálást, csak megfelelő képzettségű szakember végezheti. A restaurálást, átalakítást előzetesen engedélyeztetni kell.


Az engedélyezési eljárás menete:

1.Kérelem:

A restaurálási, átalakítási kérelemnek tartalmaznia kell:

  • védetté nyilvánított kulturális örökségi elem azonosításra alkalmas megjelölését,
  • a restaurálás tárgyát képező örökségi elemmel rendelkezni jogosult(ak) hozzájáruló nyilatkozatát,
  • a restaurálást végző felelős szakember(ek) nevét, elérhetőségét, jogosultságának igazolását,
  • a restaurátori kutatási dokumentációt,
  • restaurálási tervet, mely tartalmazza:
  1. a beavatkozás indokait,
  2. a beavatkozást követő összkép, várható látvány pontos leírását,
  3. a restaurálás során használandó eszközök, anyagok, eljárások, módszerek leírását. 

A restaurálási engedélyezési eljárás – 2021. január 1-jétől – illeték- és díjmentes.

2. Kérelem elbírálása, engedély kiadása:

A beadott kérelmet a hatóság formai és tartalmi szempontból is elbírálja. Meg kell vizsgálni, hogy a kérelem tartalmazza-e az előírtakat, és azt is, hogy a beavatkozás az adott tárgy és az örökségvédelem érdekeit szolgálja-e. A kérelem nyomán hozott döntés (engedély a megadott feltételekkel vagy elutasítás) határozatban történik, így ellene 2016 nyara óta csak rendkívüli jogorvoslatnak van helye, bíróság előtt támadható meg. A bíróság a megtámadott határozatot helyben hagyva, elutasítva, vagy módosítva hozza meg döntését.

3. A restaurálás megkezdése:

Az engedély – bírósági kereset (jogorvoslati eljárás) hiányában – jogerőre emelkedik, és az ettől számított 1 évig érvényes. (Az engedély továbbra is érvényes, ha az engedélyezett tevékenységet egy éven belül megkezdték, és 3 éven belül, a munkálatok befejezését követő 8 napon belül, az arról szóló bejelentést a hatóságnál megtették.) A hatóság a munkálatok – az engedélyben foglaltaknak megfelelő – menetét jogosult a helyszínen ellenőrizni.

4. A restaurálás befejezése:

A restaurálás befejezését követő 8 napon belül azt a hatóságnak be kell jelenteni, valamint 90 napon belül restaurálási dokumentációt is be kell nyújtani. A dokumentációnak tartalmaznia kell:

  • az elvégzett technikai, technológiai, anyagi vizsgálatok leírását és kiértékelését,
  • a kezelések, kiegészítések leírását az alkalmazott anyagok és módszerek részletezésével,
  • a megerősítéshez, a felület vagy szerkezet védelméhez használt anyagok felsorolását, továbbá a feltárás módszereit és anyagait,
  • rajz- és fotódokumentációt kísérő szöveggel: a tárgy restaurálás előtti, kezelés közbeni és utáni, illetve helyreállítás utáni állapotáról,
  • a további kezelésre és tárolásra vonatkozó javaslatokat.

Védetté nyilvánított műtárgyak restaurálási engedélykérelme esetén is van lehetőség ellenőrzött bejelentésre az erre kijelölt  pFJmr25QbXV0YXJneUBla20uZ292Lmh1 címre megküldött elektronikus levélben. Az eljárás és a döntéshozatal összetett voltára tekintettel azonban kérjük, hogy ez esetben a kérelmező külön egyeztetést is kezdeményezzen (a honlapon megadott elérhetőségeinken).