E körbe kerülhetnek olyan tárgyak vagy tárgyegyüttesek, amelyek, illetve darabjaik egyenként nem minősülnek a kulturális javak körébe tartozó tárgyaknak, ugyanakkor együttesként vagy önmagukban is hordozhatnak olyan jellemzőket, melyek alapján indokolt már a kulturális érték megnevezéssel illetni. E tárgyak esetében a saját leírás, illetve leltár mellett a nyilvános hozzáférést a tulajdonos által meghatározott módon (pl. múzeumszerű bemutatással vagy akár interneten keresztül is) évente 12 nap, legalább napi 4 órában kell biztosítani. A nyilvántartásba vétel iránti kérelmet a tulajdonos vagy a tárgyak kezelésére jogosult személy nyújthatja be az Építési és Közlekedési Minisztérium Kulturális Javak Főosztálynak. A nyilvántartásba vétel – 2021. január 1-jétől – illeték- és díjmentes.

A nyilvántartásba vétel iránti kérelem adattartalmát jogszabály határozza meg:

  1. A kulturális érték tulajdonosa,
  2. A kulturális érték kezelésére jogosult neve,
  3. A kulturális érték őrzési és bemutatási helye,
  4. A kulturális érték jelentőségének leírása,
  5. A kulturális érték leírása vagy jegyzéke (azonosításra alkalmas leíró adatokkal, fényképekkel) és összesített darabszáma/mennyisége,
  6. A kulturális érték nyilvánosság számára történő hozzáférésének módja és időpontja (rendszeressége).

A hatóság a tulajdonos vagy a tárgyak kezelésére jogosult kérelmére, vagy ha a nemzeti érdekű nyilvános gyűjtemény már nem felel meg az előírt feltételeknek, törli azt a nyilvántartásból.