A védettség megszüntetése – hasonlóan a védetté nyilvánításhoz – hatósági cselekmény, eljárására ugyanazok a szabályok érvényesek, az eljárási határidőt is beleértve, így azt az általános eljárási szabályoktól eltérően a hatóságnak ez esetben is 100 nap alatt kell lefolytatnia. A védettség megszüntetésének akár a tulajdonos, akár más kezdeményezésére megindított eljárása – 2021. január 1-jétől – illeték- és díjmentes.
A korábban, nagyobb számban védetté nyilvánított műtárgyállomány felülvizsgálata eredményeként a szakértő közgyűjtemények több ezer védetté nyilvánított műtárgy védettségének megszüntetésére tettek javaslatot. Ez egy több éves hatósági feladat, melyet az Építési és Közlekedési Minisztérium Kulturális Javak Főosztály folyamatosan, a napi ügyek mellett hajt végre. Erről honlapunk külön, részletesebb tájékoztatást is ad. A védettség megszüntetésének jogcíme – a megsemmisült tárgyakat kivéve – kizárólag szakmai szempont lehet: a védés indokai nem állnak fenn, vagy a hatóság a védettséget akkor is megszüntetheti, ha a tárgy végleges külföldre történő kivitelét nemzeti kulturális érdek indokolja. (A védettség megszüntetése tekintetében nemzeti kulturális érdeknek minősül, ha a tárgy végleges külföldre történő kivitele közérdekből történik, és a széles körű bemutatást, valamint hozzáférést biztosítja.)
A védettség megszüntető határozat ellen 2016 nyara óta csak rendkívüli jogorvoslatnak van helye, bíróság előtt támadható meg. A bíróság a megtámadott határozatot helyben hagyva, elutasítva, vagy módosítva hozza meg döntését.
Az elmúlt években védettség alól feloldott tárgyakról itt találhat összesítést.